علوم و فناوری

علوم و فناوری
مجتمع شهید چمران بیروت 

محققان اعلام کردند،خطر سکته قلبی در زنانی که قهوه می نوشند کاهش یابد.


براساس این تحقیق،خطر سکته قلبی برای زنانی که پنج تا هفت فنجان قهوه در هفته می نوشند از آنهایی که تنها یک فنجان در ماه می نوشند ، 12 درصد کمتر است.
در عین حال،کارشناسان آلمانی هم  که درباره جلوگیری از سکته در برلین تحقیق می کنند،اعلام کردند،این  موضوع ناشی از کافئین موجود در قهوه نیست .
به گفته مارتین گروند،عضو انجمن سکته آلمان میزان سکته در افرادی که چای یا نوشیدنی های دارای کافئین می نوشند، کاهش نمی یابد.
به نظر می رسد تاثیرات مثبت سلامتی نوشیدن قهوه ناشی از آنتی اکسیدان های موجود در آن باشد که التهاب رگ ها را کاهش می دهند و عملکرد رگ های خونی را بهبود می بخشند
محققان با توجه به عواملی همچون مصرف سیگار و الکل دریافتند زنان سالمی که در طول روز دو یا سه فنجان قهوه با میزان کافئین معمولی می نوشند در مقایسه با زنانی که ماهانه کمتر از یک فنجان می نوشند با خطر سکته قلبی 19 درصد کمتر مواجه هستند.
همچنین برای این افراد نوشیدن چهار فنجان یا بیشتر قهوه خطر سکته را تا 20 درصد کاهش داده است .
در همین حال به گفته دکتر گروند این تحقیق تایید کرد، تاثیرات مفید قهوه فقط درباره افراد سالم دیده می شود.

کسانی که از بیخوابی ، اضطراب ، فشار خون بالا و مشکلات قلبی رنج می برند باید آگاه باشند مصرف قهوه ممکن است وضع آنها را وخیم تر کند.
این مطالعه در دوره 24 ساله توسط مدرسه پزشکی و مدرسه سلامت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون صورت گرفته و نتایج آن در شماره ماه مارس نشریه جریان خون منتشر شده است .

[ سه‌شنبه 27 دی‌ماه سال 1390 ] [ 08:11 ب.ظ ] [ دبیر لبنان ]
مرثیه به مناسبت اربعین حضرت سید الشهدا علیه السلام( از سایت تبیان)


 رهائی شهرضائی
اربعین آمد و اشکم ز بصر می آید                              همره اشک بصر خون جگر می آید
با دو صد ناله و افغان ز سوی شام خراب                    زینب غم زده با دیده ی تر می آید
کاروان اسرا بر سر خاک شهدا                                  همه با دیده ی گریان ز سفر می آید
رهبر قافله ی شام امام سجاد                                 همره عمه سر قبر پدر می آید
غسل کرده ز فرات و شده محرم جابر                        بر سر تربت آن تشنه جگر می آید
با عطیه به سوی روضه ی آن شاه شهید                   زائر مخلص آل فخر بشر می آید
هم سکینه ز ره شام به چشم گریان                         با غم مرگ رقیه به خبر می آید
شکوه بنمود ز رفتار بد لشکر شام                            درد و دل ها همه با اشک بصر می آید
هاتفی گفت اسارت بگذشت                                   فجر طالع شده و صبح ظفر می آید
گفت زینب که ایا نور بصر قوت جان                            عاقبت تلخی ایام به سر می آید
دل قوی دار که آن منتقم آل رسول                             قد بر افراشته با تیغ دو سر می آید
جلوه گر نور حسین است به عالم همه روز                 به تماشای رخش شمس و قمر می آید
تا صف حشر رهائی ز سوی کوفه و شام                    کوس رسوائی آن ننگ بشر می آید

[ شنبه 24 دی‌ماه سال 1390 ] [ 08:09 ق.ظ ] [ دبیر لبنان ]

در این پست سوالات نوبت اول دروس زیست 1 دوم تجربی ، زمین شناسی سوم تجربی و آمار دوم ریاضی قرار داده شده است .(با تشکر از آقای رادنسب)


برای دریافت سوالات زیست شناسی 1 اینجا کلیک کنید .

برای دریافت سوالات زمین شناسی  اینجا کلیک کنید . 

برای دریافت سوالات آمار دوم ریاضی اینجا کلیک کنید .

[ شنبه 24 دی‌ماه سال 1390 ] [ 07:39 ق.ظ ] [ دبیر لبنان ]

معماری بسیار غنی ایرانی از دیرباز مورد توجه بیگانگان بوده است. تاثیرمعماری ایرانی در جهان را به خوبی میتوان دید. معماری ساسانی الگو و پایه اساسی ساخت مساجد اسلامی سر تاسر جهان میباشد. اسلوب ترعه کنی داریوش هخامنشی هنوز هم توسط بعضی مهندسین اروپایی برای کانال سازی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از این موارد که نظر غربی هارا به خود جلب کرده است بادگیر است.بادگیر از مظاهر و سمبلهای تمدن ایرانی است دقیقا معلوم نیست اولین بادگیر در کدام شهر ایران ساخته شده ولی سفرنامه نویسان قرون وسطی بیشتر از بادگیرهای شهرهای کویری و گرم و خشک مانند یزد و گناباد و طبس، کرمان، بم و زاهدان نام برده‌اند کاریز و بادگیر و خانه‌های گنبدی بدون تردید از نمادهای تمدن ایرانی است هر سه کلمه بصورت معرب به زبان عربی نیز راه یافته قنات - بادجیر و قبه و قبعه معرب‌های فارسی کلمات فوق هستند.


بادگیرها برج‌هایی هستند که برای تهویه بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. بادگیر را همچنین بالای آب انبارها و دهانهٔ معدن‌ها برای تهویه می‌سازند. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویهٔ مطبوع به شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقهٔ همکف یا زیرزمین‌ها فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند ولی امروزه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه استفاده می شوند. بادگیر معمولاً چهارگوش است و در دیوارهای چهارگانهٔ آن چند سوراخ تعبیه شده‌است. درون بادگیر با تیغه‌ها و جدارهایی که از خشت یا چوب و خشت ساخته شده‌است، به چند بخش تقسیم می‌شود.اولین بادگیرها در کرمان و یزد خودنمایی کردند. سیستم کاری بادگیرها به این نحو می‌باشد که هوای جاری بیرون از خانه را به داخل خود می‌کشند و با تشت‌های آبی که درون آن‌ها تعبیه شده، هوا را خنک و سبک می‌کنند و به داخل خانه هدایت می‌کنند.

بادگیر اعظم بازار برزگ کرمان، بادگیر دولت آباد یزد، بادگیر چپقی سیرجان و بادگیرهای بندرعباس، لارستان، قشم و چابهار از دیدنی‌ترین بادگیرهای ایران هستند. شهر تاریخی یزد به شهر بادگیرها معروف است و به تحقیق، نسبت به سایر شهرهای مرکزی ایران دارای بیشترین تعداد بادگیر است. در این شهر، مرتفع‌ترین بادگیر جهان یعنی بادگیر باغ دولت آباد به ارتفاع ۳۳٫۸ متر وجود دارد. بادگیرهای شهر کرمان و کاشان نیز از بادگیرهای دیدنی ایران محسوب می‌شوند. بادگیرها معمولاً یک طرفه، چهار طرفه و یا هشت طرفه می‌باشند.

در شهر یزد تمامی بادگیرها مرتفع و چهار طرفه یا هشت طرفه هستند. ولی برعکس در شهر میبد که در ۵۰ کیلومتری غرب شهر یزد است، بادگیرها کوتاه و یک طرفه هستند. این امر بدین خاطر است که در میبد، بادهای کویری، توام با گرد و غبار از سمت کویر می‌وزد و اهالی مجبورند که بادگیرهای خود را پشت به این باد و در جهت باد مطلوب بسازند. ولی در یزد، چون بین دو رشته کوه قرار گرفته، بادهای کویری کمتر جریان دارد و می‌توان بادگیرهای مرتفع چند طرفه احداث نمود.

[ چهارشنبه 21 دی‌ماه سال 1390 ] [ 03:15 ب.ظ ] [ دبیر لبنان ]


حیوانات همیشه پر از شگفتی هستند. بدون توجه به جایی که نگاه می کنید، شما می توانید موجوداتی را با حیرت انگیزترین مکانیسم های طبیعی ببینید. از بزرگترین تا کوچکترین آنها، چیزهای زیادی در مورد حیوانات وجود دارد که واقعا باعث تعجب ما می شوند. تعدادی که در اینجا لیست شده اند، توانایی تقلید از گیاهان اطراف خود را دارند. آنها به شکل برگ ها، گل ها و حتی جلبک ها در می آیند. بدون شک این بسیار پر ابهت خواهد بود.

1. آخوندک شبحاین یک برگ است یا آخوندک؟ بسیاری از مردم قطعا می گویند برگ، حتی اگر آن را در حال حرکت ببینند. این گونه های کوچک آخوندک را می توان در سراسر آفریقا پیدا کرد. آنها بسیار کوچک هستند و تا 2 اینچ رشد میکنند و در رنگ های مختلف یافت می شوند. اکثر نقاط بدن آنها مانند برگ های خشک است و تا 2 سال عمر میکنند.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 21 دی‌ماه سال 1390 ] [ 02:41 ب.ظ ] [ دبیر لبنان ]

1 2 >>

<

1 2 >>

<

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 6879